Skip links

REFORMER PILATES

Reformer (aletli) Pilates nedir?

Reformer, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş çok yönlü bir ekipmandır. Bu egzersiz makinası hareketli bir araba, çeşitli ağırlık ve uzunlukta yaylar, bir ayak barı, bir kutu ve ayarlanabilir kayışlardan oluşur. Çeşitli uzunluktaki yaylar direnç geliştirir ve ayak barını iterken, kayışları çekerken, kutu üzerinde yatarken veya araba üzerinde dururken kişiye destek sağlar. Vücudun tüm kısımlarını, esneterek güçlendiren, basit kol ve bacak hareketlerinden, karmaşık bütün bedeni çalıştıran egzersizlere kadar sizi geliştirir.

Reformer (aletli) Pilates’in mat (minder) Pilates’den farkı nedir?

Mat Pilates kendi ağırlığınıza karşı yapılan derslerdir ve güç ister. Bu derslerde lastik band, küçük ve büyük pilates topları ve halka(ring) gibi yan ekipmanlar kullanılır. Genelde dersler grup halinde yapılır. İlk başlarda eğitmenin verdiği komutların hepsini takip etmek ve onları yerine getirmek zor olabilir ama kişiye göre değişse de genellikle 4-6 dersten sonra kendinizi güçlü ve uyumlu hissedersiniz.

Reformer dersleri genelde bire bir yapılan kişiye özel derslerdir. Eğitmeniniz dersleri çeşitlendirip, renklendirmek için yan ekipmanlar kullanabilir ama reformer hepsi bir arada bir egzersiz makinesidir. Reformer  yatay olarak kullanıldığından yerçekimi etkisi azalır ve eklemlere fazla yük binmez. Makine bir çok harekette mat pilates’e göre size destek olur. Bu yüzden deneyimsiz de olsanız, omurga problemleriniz de olsa size özel bir ders yapılacaktır.

Leave a comment

Name*

Website

one × 3 =

Comment